Obecnie najczęściej spotykanym rozwiązaniem wśród żyrandoli nowoczesnych są projekty kombinacji wszelkiego rodzaju okręgów, owali, prostokątów czy innych figur geometrycznych z paskami led podczepionymi wzdłuż poszczególnych boków. Jest to bardzo eleganckie, a poza tym estetyczne rozwiązanie, bez zbędnych przewodów, czy opraw na żarówki. Dodatkowa zaleta tego typu oświetlenia to oszczędność energii. Stosowane w żyrandolach nowoczesnych diody led coraz to nowszej generacji pobierają coraz mniej prądu zachowując przy tym taką samą, a niekiedy nawet większą emisję światła. Cenowo również są bardzo konkurencyjne, co dodatkowo zmaga atrakcyjność tego typu oświetlenia sufitowego.

Oczywiście niecały asortyment żyrandoli nowoczesnych opiera się na technologii led. Producenci nie odchodzą od bardziej tradycyjnych rozwiązań z żarówkami. W żyrandolach tego typu istnieje duża różnorodność jeśli chodzi o materiały wykonania. Konstrukcje żyrandoli są z reguły metalowe – chromowane, czarne lub białe. Chociaż nie jest to standardem i paleta kolorów tak naprawdę jest nieograniczona. Jeżeli chodzi o materiały wykonania, oprócz stopów metali bryluje tutaj wszelkiego rodzaju tworzywo sztuczne, z akrylem na czele. Niektóre z żyrandoli, w szczególności w bardziej skandynawskim stylu posiadają liczne wstawki drewniane, czy skórzane paski. Żarówki, jeśli nie są odkryte, okalane są nowoczesnymi wzorami materiałowych abażurów lub kloszami ze szkła lub wcześniej wspomnianego akrylu. Przeważająca większość żyrandoli nowoczesnych posiada błyszczącą powłokę, która bardziej komponuje się z nowatorsko urządzonymi wnętrzami, a przy włączonym oświetleniu połyskuje wzmagając efekt atrakcyjności. Nie  jest to możliwe w przypadku matowych wykończeń, które nieco tonują ekstrawagancję nowoczesnych żyrandoli.

Oczywiście praktycznie wszystkie żyrandole nowoczesne posiadają regulację wysokości, która pozwala na odpowiednie dostosowanie zwieszenia oprawy do danego pomieszczenia. Systemy regulacji linek zwieszeniowych, rurek czy łańcuchów są tak zaprojektowane, że każdy laik może w łatwy sposób dokonać tego sam, w miarę własnych potrzeb.

Skategoryzowane w: